Medalik "Krzyż św. Benedykta" - wygląd klasyczny, tradycyjny (XL, 33 x 28 mm)

Szczęść Boże! Zapraszamy Państwa do naszego nowego sklepiku ELGIDO.com, gdzie znajdą Państwo więcej przedmiotów, na przykład różne dewocjonalia, medaliki św. Benedykta w brązie i aluminium, nowe książki oraz ebooki, wraz z rozszerzonymi opcjami wysyłki i płatności, w tym wysyłką za pobraniem. Oczywiście, w niniejszym sklepiku orante.pl można cały czas składać zamówienia, ale nie będzie on już szczególnie aktualizowany tak jak nowy sklepik ELGIDO.com, który jak się spodziewamy, będzie stopniowo rozwijany.

Praised be Jesus! Please see also our new store ELGIDO.com, where you can find extended offer, more items such as various religious items, St. Benedict Cross medals in bronze and aluminum, other books and ebooks, as well as more shipping and payment options, including the cash on delivery option to Polish addresses. Of course, in this store orante.pl you can still place orders, but it will not be updated in a special way like the new store ELGIDO.com, which hopefully gradually will be developed.Medalik "Krzyż św. Benedykta" - wygląd klasyczny, tradycyjny (XL, 33 x 28 mm)

Medalik "Krzyż św. Benedykta"  - wygląd klasyczny, tradycyjny (XL, 33 x 28 mm)
Medalik "Krzyż św. Benedykta"  - wygląd klasyczny, tradycyjny (XL, 33 x 28 mm) Medalik "Krzyż św. Benedykta"  - wygląd klasyczny, tradycyjny (XL, 33 x 28 mm) Medalik "Krzyż św. Benedykta"  - wygląd klasyczny, tradycyjny (XL, 33 x 28 mm)
Kod produktu: KSB-XL
Dostępność: Brak w Magazynie
Cena: 64,90 zł
Bez podatku: 52,76 zł
Ilość:  

O MEDALIKU

Medalik "Krzyż św. Benedykta" według klasycznego, tradycyjnego wzoru - dostępny od ręki.

Nowe wykonanie i projekt - bardzo dobra jakość.

Srebro, próba 0,925.

Rozmiar XL (33 x 28 mm):
     - 33 mm (wysokość owala, właściwej części medalika, bez wypustki)
     - 28 mm (szerokość medalika w najszerszym miejscu)
     - ok. 1,5 mm grubości

Cena: 64,90 złotych.

Do wypustki medalika doczepiona jest niewidoczna z zdjęciu zawieszka (też srebrna), pozwalajaca na swobodne przywiązanie łańcuszka albo rzemyka.

Medalik może zostać na życzenie klienta poświęcony po łacinie według przypisanego mu błogosławieństwa z egzorcyzmem - prosimy wtedy o zawarcie tej prośby w komentarzu do transakcji. Medalików poświęconych się zazwyczaj nie sprzedaje, ale ponieważ wielu wiernych ma problemy z uzyskaniem takiego błogosławieństwa według trdycyjnej formuły, możemy na prośbę dać medaliki do poświęcenia przed wysyłką.

Medalik dostępny jest też w innych wielkościach: XXL, XL, L, M i S, mini-S - medaliki róznią się tylko wielkością, jest to ten sam wzór. Jest też większy medal z brązu.

Dokładne zdjęcia wzoru dostepne są przy medaliku wielkości XXL - kilknij tu, by wyświetlić.

Uwaga! Medaliki na zdjęciach mogą mieć nieco inną kolorystykę (bardziej chylącą się ku brunatnemu) ze względu na oświetlenie i inne uwarunkowania. W rzeczywistości medalik ma kolor srebrno-metaliczny, jak każdy srebrny oksydowany medalik.

 

Nowy blog poświęcony w całości medalikowi Krzyż św. Benedykta.

http://medalik-krzyz-sw-benedykta.blogspot.com/

 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO I ŁASKI

Łaski duchowe i doczesne, otrzymane za pośrednictwem medalika św. Benedykta są niezliczone. Oczywiście nie ma tu mowy o jego roli jako talizmanu i nie można traktować medalika zabobonnie. Jest to zawsze działanie Bożego miłosierdzia, którego wzywamy z ufnością, poprzez zasługi św. Benedykta.
Ochrona przez diabłem. W domach nawiedzonych przez złego ducha, które stały się niezamieszkałe, wystarczy powiesić na jednej ze ścian medal św. Benedykta. Niepokojenie przez złego ducha zniknie wówczas szybko.
Łaski duchowe. Nie sposób zliczyć nawróceń, które dokonały się dzięki Medalikowi.
Ochrona przed nieszczęściami. Można by wymieniać mnóstwo osób, które za przyczyną medalika św. Benedykta zostały uchronione przed wieloma wypadkami: powodziami, pożarami, epidemiami itd. Wstawiennictwo św. Benedykta rozciąga się nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta: niektóre zostały uzdrowione z nieuleczalnych chorób, podczas gdy obory były opanowane przez epidemie.
(Zaczerpnięto ze strony: http://www.voxdomini.com.pl/sw/benedykt.htm).

 

KLASYCZNY WYGLĄD MEDALIKA

Podstawowe elementy wzoru medalika „Krzyż św. Benedykta” wyznaczone zostały w breve papieża Benedykta XIV z 12 marca 1742 roku.

Medaliki „Krzyż św. Benedykta”, które powstawały w XVIII i XIX wieku (także część z tych z XX wieku) mieściły się pewnej ogólnie przyjętej tradycji wykonania. Konkretne medaliki co prawda różniły się od siebie w szczegółach oraz w wykończeniu artystycznym, nie na tyle jednak, by odbiegały od jednego klasycznego wzoru.

Przód medalika. W bulli papieskiej określającej wygląd pierwszej strony medalika „Krzyża św. Benedykta” wskazuje się tylko na to, że ma ona przedstawiać świętego (una pars imaginem ejusdem Sancti Benedicti repraesentat – „jedna strona przedstawia obraz tegoż świętego Benedykta”). Nie podaje się żadnych dodatkowych szczegółów.

Św. Benedykt. Na tradycyjnych medalikach przedstawiano św. Benedykta zazwyczaj w jeden określony sposób. Ubrany jest w strój zakonny, z odkrytą głową. Święty ma długą brodę, jest łysy bądź z niewielkim włosem. Postać jest przedstawiona realistycznie.

W prawej ręce, wzniesionej wysoko, trzyma krucyfiks, jakby w geście do błogosławieństwa.

W lewej ręce, opuszczonej bądź trzymanej przy ciele, ma zamknięta księgę, według powszechnej interpretacji jest to reguła zakonna, którą sam napisał.

Infuła i kruk. Na ziemi po lewej stronie świętego znajduje się przysługująca mu infuła – liturgiczne nakrycie głowy opata zakonu.

Po prawej stronie św. Benedykta stoi kruk, ze złożonymi skrzydłami, z rozpostartym dziobem skierowanym w stronę świętego. Na niektórych medalikach kruk trzyma w dziobie chleb.

Wydaje się, iż jest to nawiązanie do drugiej księgi Dialogów św. Grzegorza Wielkiego, w której opisany jest żywot św. Benedykta. Święty karmił kruka chlebem – „W godzinie posiłku przylatywał zazwyczaj kruk z pobliskiego lasu i dostawał chleb z ręki Benedykta” (pkt. 8.3). Święty Benedykt jawi się tutaj jako żyjący w harmonii z naturą, przyrodą, stworzoną przez Boga. Być może jest to też nawiązanie do jednej konkretnej historii z życia świętego, gdy podał krukowi zatruty chleb, którym chciano go otruć, by ptak zabrał go i schował, tak, aby nikt go nie odnalazł (pkt. 8.3).

Napis. Na medaliku zwykle umieszczano (prawdopodobnie dla jasnego określenia z czym biorący do ręki medalik ma do czynienia) napis „Crux S. P. Benedicti” – „Krzyż św. o. Benedykta”. Choć jak widać na jednym ze wzorów, zdarzały się też medaliki bez tego napisu, którego bulla nie nakazuje.

Tył medalika. Litery dookoła medalika. Bulla wskazuje najpierw na część obrzeżną medalika, gdzie powinny się znaleźć następujące litery, stanowiące skróty łacińskich wyrazów, ich pierwsze litery (altera vero Crucem, in cujus extremo circuitu litterae seu characteres, scilicet: „druga zaś [strona] Krzyża, w którego zewnętrznej obwódce litery bądź charaktery są następujące:”)

V. Vade. R. retro. S. Sathana. N. numquam. S. suade. M. mihi. V. vana.

Idź precz Szatanie, nie przedstawiaj mi próżności”
S. sunt. M. mala. Q. quae. L. libas. I. ipse. V. venena. B. bibas

Złe są te [pokusy], które podsuwasz, sam pij trucizny”

Litery na krzyżu. Dalej w bulli wskazuje się na litery do umieszczenia w ramionach Krzyża (In linea vero ejus recta, w linii właściwej jego poziomej”)

C. crux. S. sacra. S. sit. M. mihi. L. Lux.

Krzyż święty niech mi będzie światłem”
I w pionie (
In inversa autem, „w drugiej natomiast”):
N. non. D. draco. S. sit. M. mihi. D. dux.
„Nie smok niech będzie mi wodzem”.

Litery w czterech rogach (ac demum in quatuor lateribus).

C. crux. S. Sancti. P. Patris. B. Benedicti
„Krzyż Świętego Ojca Benedykta”

Kropki. Umieszczane po literach bądź między nimi zastosowane są jako skróty wyrazów, oddzielając litery wskazują, że nie tworzą one całości, prawdopodobnie dla przejrzystości.

Krzyż bądź IHS. Choć bulla tego nie nakazuje, na tylnej stronie medalika w jego górnej środkowej części umieszczano krzyż bądź litery IHS. Jak wskazuje autor opracowania z 1849 roku (zob. bibliografia pkt 2), miało to wskazywać, że korzyści duchowe tego medalika zależą od wiary w Jezusa Chrystusa.


Sklep na bazie OpenCart
Orante.pl © 2018